You are in: NRA | Imperial Meeting | Results 2016
Show me prizelists for:   Order list by:
Some Prizelists may not be available until the following day. The competition name appears on the day of the event but the prizelist is posted late evening or the following morning (GMT).
Civilian Service Rifle
Civilian 100 Yards Match  (Thu 30 June)
Civilian 200 Yards Match  (Thu 30 June)
Civilian 300 Yards Match  (Thu 30 June)
Civilian Long Range Aggregate  (Sat 02 July)
Civilian Methuen Cup  (Sun 03 July)
Civilian Short Range Aggregate  (Sat 02 July)
Civilian SR Championship  (Sat 02 July)
Civilian Urban Contact Match  (Thu 30 June)
Falling Plates  (Sat 02 July)
Imperial Match  (Wed 29 June)
Long Range Rural Contact Match  (Fri 01 July)
Rural Contact Match  (Sat 02 July)
Short Range Rural Contact Match  (Sat 02 July)
F Class
2009 FCWC Celebration Aggregate  (Sun 17 July)
Dolphin  (Mon 18 July)
Donaldson Memorial Stage 1  (Sun 17 July)
F Class Admiral Hutton  (Fri 15 July)
F Class Alexandra  (Sun 17 July)
F Class Century  (Fri 15 July)
F Class Century Aggregate  (Mon 18 July)
F Class Corporation  (Mon 18 July)
F Class Daily Mail  (Sun 17 July)
F Class Daily Telegraph  (Sat 16 July)
F Class Donaldson Memorial Final  (Mon 18 July)
F Class Donegall  (Sat 16 July)
F Class Duke of Cambridge  (Sun 17 July)
F Class Farquharson Final  (Tue 19 July)
F Class Farquharson Stage 1  (Mon 18 July)
F Class Grand Aggregate  (Mon 18 July)
F Class International Team  (Tue 19 July)
F Class Lovell  (Sat 16 July)
F Class St Georges Final  (Tue 19 July)
F Class St Georges Stage 1  (Mon 18 July)
F Class Stickledown Aggregate  (Mon 18 July)
F Class Times  (Mon 18 July)
F Class Wimbledon  (Mon 18 July)
Hobson  (Sat 16 July)
Hobson Kent Cup  (Tue 19 July)
Kent Cup  (Sun 17 July)
Miscellaneous
British Running Deer Championship - Aggregate  (Sun 17 July)
British Running Deer Championship - Doubles  (Sun 17 July)
British Running Deer Championship - Singles  (Sun 17 July)
British Running Deer Championship - Unlimiteds  (Tue 19 July)
British Running Deer Championship - Week One  (Fri 15 July)
British Running Deer Championship - Week Two  (Tue 19 July)
BUCS Individual Ladies  (Sat 23 July)
BUCS Individual Men  (Sat 23 July)
BUCS Team  (Sat 23 July)
Dewar Challenge Trophy  (Tue 19 July)
Markers' Monday  (Mon 11 July)
McQueen A Sniper  (Wed 20 July)
McQueen B Target  (Wed 20 July)
McQueen C Classic Sniper Rifle  (Wed 20 July)
McQueen D Sporting  (Wed 20 July)
McQueen E Open Sniper Rifle  (Wed 20 July)
McQueen F Any Rifle  (Wed 20 July)
McQueen G (CSR)  (Wed 20 July)
McQueen HPS  (Wed 20 July)
McQueen Pairs  (Wed 20 July)
Sniper ACE Trophy  (Wed 20 July)
MR
1200 Yards Aggregate  (Tue 12 July)
Albert  (Tue 12 July)
Any Rifle 1200 Yards  (Thu 14 July)
Any Rifle Extras 1000 Yards  (Fri 08 July)
Any Rifle Extras 1100 Yards  (Fri 08 July)
Any Rifle Extras 1200 Yards  (Fri 08 July)
Any Rifle Extras Aggregate  (Fri 08 July)
Armourers  (Sun 10 July)
Cottesloe  (Sun 10 July)
Councillors 1000 Yards Aggregate  (Tue 12 July)
Edge  (Mon 11 July)
GGG Aggregate  (Sun 10 July)
Halford  (Sat 09 July)
Hopton  (Tue 12 July)
Martin Parr Sunday Aggregate  (Sun 10 July)
Match Rifle Selection Aggregate  (Tue 12 July)
Maxwell  (Thu 21 July)
Ranken  (Wed 13 July)
Saturday Aggregate  (Sat 09 July)
Tribe Memorial 1100 Yards Aggregate  (Tue 12 July)
Victoria Aggregate  (Tue 12 July)
Weekend Aggregate (MR)  (Sun 10 July)
Weekend Selection Aggregate (MR)  (Sun 10 July)
Whitehead (MR)  (Sat 09 July)
Wimbledon (MR)  (Sun 10 July)
MR Teams
Elcho  (Wed 13 July)
Five Nations Match  (Mon 11 July)
FW Jones  (Mon 11 July)
Humphry  (Thu 14 July)
Match Rifle Pairs  (Wed 13 July)
Pistol and Gallery Rifle
Advancing Target (GRCF)  (Sun 17 July)
Advancing Target (GRSB)  (Sun 17 July)
Advancing Target (LBP)  (Sun 17 July)
Advancing Target (MLP)  (Sun 17 July)
Advancing Target LBR  (Sun 17 July)
Advancing Targets Team (GRCF)  (Sun 17 July)
America Match (GRCF)  (Sun 17 July)
America Match (GRSB)  (Sun 17 July)
Beaufoy GR Team (GRCF)  (Sun 17 July)
BFAPA Team (GRSB)  (Sun 17 July)
Cotterill Trophy (Air Pistol)  (Sun 17 July)
Fairbairn Cup (GRCF)  (Sun 17 July)
Free Gallery Rifle Medals (GRCF & GRSB)  (Sun 17 July)
Free Long Barrelled Revolver Medals  (Sun 17 July)
Gallery Rifle Grand Aggregate (GRCF)  (Sun 17 July)
Gallery Rifle Match (GRCF)  (Sun 17 July)
Grand Aggregate GRSB  (Mon 18 July)
Granet Cup (GRFC)  (Sat 16 July)
Granet Medals (AP)  (Sun 17 July)
Granet Medals (GRCF)  (Sun 17 July)
Granet Medals (GRSB)  (Sun 17 July)
Granet Medals (LBP & LBR)  (Mon 18 July)
Granet Medals (MLP)  (Sun 17 July)
Lightweight Sport Rifle Match (LSR)  (Sat 16 July)
Lord Salisbury Team (GRSB)  (Sun 17 July)
Man v Man(GRCF)  (Sat 16 July)
Mander Trophy (GRCF)  (Sun 17 July)
McGivern Cup (GRSB)  (Sun 17 July)
Muzzle Loading Pistol Grand Aggregate  (Sun 17 July)
Oxford & Cambridge Match (GRCF)  (Sun 17 July)
Peel Cup (GRCF)  (Sun 17 July)
Police Match (GRCF)  (Sun 17 July)
Police Medals (GRCF)  (Sun 17 July)
Police Medals (GRSB)  (Sun 17 July)
Police Medals (MLP)  (Sun 17 July)
Police Medals (Timed & Precision 1) LBP  (Sun 17 July)
Police Medals (Timed & Precision 1) LBR  (Sun 17 July)
Scott Cup (GRCF)  (Sat 16 July)
Scott Medals (AP)  (Sun 17 July)
Scott Medals (GRCF)  (Sun 17 July)
Scott Medals (GRSB)  (Sun 17 July)
Scott Medals (LBR & LBP)  (Mon 18 July)
Scott Medals (MLP)  (Sun 17 July)
Service Match (GRCF)  (Sat 16 July)
Service Medals (GRCF)  (Sun 17 July)
Service Medals (GRSB)  (Sun 17 July)
Service Medals (MLP)  (Sun 17 July)
Service Medals (Multi-Target) LBP & LBR  (Sun 17 July)
Silhouette Medals (LBP & LBR)  (Mon 18 July)
Silhouettes Cup (GRCF)  (Sun 17 July)
Silhouettes Medals (GRCF)  (Sun 17 July)
Silhouettes Medals (GRSB)  (Sun 17 July)
Silhouettes Medals (AP)  (Sun 17 July)
Schools and Cadets
AG Bell  (Thu 21 July)
Army District Challenge Trophies  (Thu 14 July)
Ashburton  (Thu 14 July)
Ashburton Fours  (Thu 14 July)
Cadet 300 yard Aggregate  (Wed 13 July)
Cadet 500 yard Aggregate  (Wed 13 July)
Cadet 600 yard Aggregate  (Wed 13 July)
Cadet Champion at Arms  (Wed 13 July)
Cadet Clay Target  (Wed 13 July)
Cadet Falling Plates  (Mon 11 July)
Cadet Fours  (Thu 14 July)
Cadet Gallery Rifle Match (GRSB)  (Wed 13 July)
Cadet Gallery Rifle Team Match (GRSB)  (Wed 13 July)
Cadet GP Match Individual  (Wed 13 July)
Cadet GP Match Team  (Wed 13 July)
Cadet Grand Aggregate  (Thu 14 July)
Cadet International Match  (Fri 15 July)
Cadet Monday Aggregate  (Mon 11 July)
Cadet Pairs  (Thu 14 July)
Cadet Rifle Aggregate  (Wed 13 July)
Cadet Tuesday Aggregate  (Tue 12 July)
Cadet Wednesday Aggregate  (Wed 13 July)
Cheltenham Cup  (Thu 14 July)
Cottesloe Vase  (Thu 14 July)
Devon  (Wed 13 July)
DSG Trophy  (Wed 13 July)
Epsom Trophy  (Thu 14 July)
Financial Times  (Mon 11 July)
Garry  (Thu 14 July)
Green Howards Country Life  (Thu 14 July)
Iveagh  (Wed 13 July)
Kinder  (Thu 14 July)
London Scottish  (Thu 14 July)
Lucas  (Thu 14 July)
Marlborough Cup  (Mon 11 July)
Marling  (Mon 11 July)
McQueen A (Cadet)  (Wed 20 July)
Regimental Challenge Trophies  (Wed 13 July)
Reserve  (Thu 14 July)
Rex Goddard Stage 1  (Wed 13 July)
Rutland  (Thu 14 July)
Schools Aggregate  (Thu 14 July)
Schools Fours  (Thu 14 July)
Schools Hundred  (Wed 13 July)
Schools Pairs  (Thu 14 July)
Schools Staff  (Wed 13 July)
Schools Veterans 1st Team  (Thu 14 July)
Schools Veterans 2nd Team  (Thu 14 July)
Schools Veterans 3rd Team  (Thu 14 July)
Schools Veterans Aggregate  (Thu 14 July)
Schools Veterans Individual Tankard  (Thu 14 July)
Spencer Mellish  (Thu 14 July)
The Cadet One K (F-TR)  (Thu 14 July)
The Cadet One K (F-TR) Team  (Thu 14 July)
The Elizabethan  (Wed 13 July)
The Fox Quaich  (Thu 14 July)
The Old Elizabethan Can  (Wed 13 July)
The Oratory School GP Challenge  (Thu 14 July)
The Reserve Aggregate  (Thu 14 July)
The Silenta Trophy  (Thu 14 July)
Victoria College Trophies  (Wed 13 July)
Victoria Tankard  (Wed 13 July)
Wellington  (Wed 13 July)
Service Pistol
Bargrave Deane (SP)  (Wed 29 June)
Gunmakers (SP)  (Sun 26 June)
Service Medals (SP)  (Wed 29 June)
Service Pistol Cup (SP)  (Wed 29 June)
Service Pistol Gold Badge (SP)  (Wed 29 June)
Whitehead (SP)  (Wed 29 June)
SR Individual
Army Rifle Association  (Sun 26 June)
Bisley Bullet  (Sun 26 June)
BSA  (Sun 26 June)
Cambridgeshire  (Sun 26 June)
Green Jackets  (Sun 26 June)
Imperial Tobacco  (Sun 26 June)
Kinnaird  (Sun 26 June)
LMG  (Sun 26 June)
Queen Mary  (Sun 26 June)
Rapids Aggregate  (Sun 26 June)
Secretary of State for War  (Sun 26 June)
Service Rifle Championship  (Sun 26 June)
Sitting  (Sun 26 June)
Standing  (Sun 26 June)
Stephens  (Sun 26 June)
Volongdis  (Sun 26 June)
Wantage  (Sun 26 June)
SR Teams
Brinsmead  (Sun 26 June)
Burdwan  (Tue 19 July)
Canada  (Sun 26 June)
Cheylesmore  (Fri 24 June)
China Cup  (Sun 26 June)
Duke of Hamilton  (Tue 28 June)
Hamilton Leigh  (Sun 26 June)
Hythe  (Sun 26 June)
Inter-Services Urban Contact Match  (Wed 29 June)
Inter-Unit Championship  (Sun 26 June)
Inter-Universities  (Sun 26 June)
International SR Team Match  (Tue 28 June)
Mappin  (Sun 26 June)
Roberts  (Sun 26 June)
United Service  (Tue 28 June)
TR Individual
Admiral Campbell  (Wed 20 July)
Admiral Hutton  (Fri 15 July)
Admiral Hutton Tyro Trophy   (Thu 21 July)
Aidan Reece  (Thu 21 July)
Alexandra  (Sun 17 July)
All Comers Aggregate  (Thu 21 July)
Alton  (Thu 21 July)
Amazons  (Wed 20 July)
Ambala Goblet  (Sat 23 July)
Athelings Centenary Aggregate  (Wed 20 July)
Baldwin  (Thu 21 July)
Barlow  (Thu 21 July)
Berryman  (Thu 21 July)
Brigadier  (Wed 20 July)
British Open TR Championship  (Sat 23 July)
Century  (Fri 15 July)
Century Range Aggregate  (Thu 21 July)
Chairman's Prize O Class  (Fri 22 July)
Chairman's Prize T Class  (Fri 22 July)
Champion of Champions  (Mon 18 July)
Clementi Smith  (Sun 17 July)
Conan Doyle  (Wed 20 July)
Conwey Fenton Memorial  (Thu 21 July)
Corporation (City of London)  (Mon 18 July)
Daily Mail  (Sun 17 July)
Daily Telegraph  (Sat 16 July)
Donaldson Aggregate  (Wed 20 July)
Donaldson Memorial 1st Stage  (Wed 20 July)
Donaldson Memorial Final  (Fri 22 July)
Donegall  (Sat 16 July)
Duke of Cambridge  (Sun 17 July)
Elkington  (Wed 20 July)
Falklands  (Tue 19 July)
Faunthorpe  (Wed 20 July)
Five Hundred Yards Aggregate  (Wed 20 July)
Foster  (Tue 19 July)
Freddy Payne Memorial Trophy  (Sat 23 July)
Friday Aggregate  (Fri 15 July)
Fulton Aggregate  (Fri 22 July)
George Twine Trophy  (Sat 23 July)
GMK Sighters Aggregate  (Thu 21 July)
Grand Aggregate  (Thu 21 July)
Grand Aggregate - Full list  (Sat 23 July)
Grand Aggregate up to Monday  (Mon 18 July)
Grand Aggregate up to Sunday  (Sun 17 July)
Grand Aggregate up to Tuesday  (Tue 19 July)
Grand Aggregate up to Wednesday  (Wed 20 July)
Gurkha Appeal  (Thu 21 July)
Hobson Aggregate  (Thu 21 July)
Howard Wilkinson  (Sat 23 July)
Howcroft Newspaper Aggregate  (Mon 18 July)
Imp  (Thu 21 July)
Kenya  (Thu 21 July)
Loder  (Wed 20 July)
Lord Tedder  (Thu 21 July)
Lovell  (Sat 16 July)
Marjorie Keir Aggregate  (Fri 22 July)
Monday Aggregate  (Mon 18 July)
Monro Memorial Trophy  (Thu 21 July)
New Zealand  (Wed 20 July)
Northland  (Thu 21 July)
Overseas Teams Fund Long Range  (Thu 21 July)
Overseas Teams Fund Short Range  (Thu 21 July)
Palma Aggregate  (Thu 21 July)
Pavey  (Thu 21 July)
Police Rifle  (Sun 17 July)
Prince of Wales  (Thu 21 July)
PW Richardson  (Thu 21 July)
Queen's Consolation  (Fri 22 July)
Queen's Veterans  (Wed 20 July)
Queens Prize 1st Stage  (Wed 20 July)
Queens Prize 2nd Stage  (Fri 22 July)
Queens Prize 3rd Stage  (Sat 23 July)
Raven  (Fri 22 July)
Saturday Aggregate  (Sat 16 July)
Short Range Aggregate  (Wed 20 July)
St Georges Stage 1  (Tue 19 July)
St Georges Stage 2  (Thu 21 July)
St Georges Stage 3  (Sat 23 July)
Stickledown  (Thu 21 July)
Stickledown Aggregate  (Wed 20 July)
Stock Exchange  (Mon 18 July)
Sudan  (Wed 20 July)
Sunday Aggregate  (Sun 17 July)
Times  (Mon 18 July)
Tucker Aggregate  (Sat 16 July)
V Bull Aggregate  (Thu 21 July)
Veterans Aggregate  (Thu 21 July)
Volunteer Force  (Wed 20 July)
Weekend Aggregate  (Sun 17 July)
Wimbledon TR  (Mon 18 July)
Young Rifleman's Aggregate  (Mon 18 July)
TR Teams
Anstey  (Wed 20 July)
Astor County Championship  (Fri 15 July)
Bank Of England  (Thu 21 July)
Belgian  (Mon 18 July)
Chancellors  (Fri 22 July)
County Championship Long Range  (Tue 19 July)
County Championship Short Junior  (Tue 19 July)
County Championship Short Senior  (Tue 19 July)
County Championship Victor Ludorum  (Tue 19 July)
Dominion Prize  (Sat 23 July)
Families  (Wed 20 July)
Fulton Pairs  (Thu 21 July)
Gary Jones  (Mon 18 July)
Inter-Services Long Range  (Tue 19 July)
Inter-Services Short Range  (Tue 19 July)
Junior Kolapore  (Fri 22 July)
Junior Overseas  (Thu 21 July)
Kolapore  (Fri 22 July)
Mackinnon  (Sat 23 July)
Marlingham  (Thu 21 July)
Musketeers  (Fri 22 July)
National  (Thu 21 July)
Nobel  (Fri 22 July)
Opening Shot  (Thu 14 July)
Overseas  (Thu 21 July)
Parting Shot  (Sat 23 July)
Ranelagh  (Wed 20 July)
Rifle Clubs  (Wed 20 July)
Steward  (Sun 17 July)
Under 25 Home Countries Invitation Match  (Fri 15 July)
Under 25 Team  (Fri 22 July)
United Hospitals  (Fri 15 July)
Universities Aggregate  (Thu 21 July)
Universities Long Range  (Sat 23 July)
Universities National Match  (Thu 21 July)
Vizianagram  (Fri 22 July)
NRA of UK   Follow NRAofUK on Twitter   Search  
Powered by everyclick.com

Copyright 2004-2009 National Rifle Association, Bisley, Brookwood, Surrey. GU24 0PB
Tel: 01483 797777 Fax: 01483 797285